Dance Competition Results

2022 Diwali Dance Competition Results

Individual Classical Dance - SUB SENIOR

(12-14)

First Place: Nanditha Srikumar

Second Place: Samyutha Polaconda

Third Place: Keerthana Senthilkumar

Special Mention: Sravya Polury

Individual Classical Dance - SENIOR

(15-18)

First Place: Anaya Daryapurkar

Second Place: Sahithi Yadamma

Third Place: Maya Santosh

Special Mention: Ashritha Kota

Special Mention: Sapna Rajesh

Special Mention: Arushi Shinde

Rolling Trophy Winners

2022

Classical Junior:

Natiyalayam Dance School (Suneetha Ravindran)

Classical Senior:

Nritya Geetanjali School of Dance (Shoba Narayan)

Folk Junior:

Anjali Dance Center (Ami Majmudar)

Folk Senior:

Natyapriya Dance School (Madhavi Sudhir)

Group Classical Dance - JUNIOR (10-13)

First Place

Keerthanam Adikondar

by Suneetha Ravindran

Sravya Polury Harshitha Jaikumar

Sia Kaushik Ananya Panuganti

Sejal Ladge Ananya Rachakonda

Anvita Pramod Samanvi Ballekari

Second Place

Natesha Kauthvam

by Ami Majmudar

Rasika Siva Nidhi Ravipati

Yukti Choksi Madhu Peddisetty

Mira Kumar Shambhavi Varadkar


Third Place

Anandha Nadamaduvar Thillai

by Priya Gajaananan

Siya Rao Saatvika Arun Ram

Pragati Raja Aarna Vunnam

Jahnavi Adusumalli

Group Classical Dance - SENIOR (14-18)

First Place

Durga Stuthi by Shoba Narayan

Nandini Agarwal

Sahithi Yadamma

Sanjana Katiyar

Anaya Daryapurkar

Second Place

Swaranjali by Sujatha Srinivasan

Laya Raghav Srishti Ithychanda

Arushi Shinde Deekshitha Swaminathan

Aaryaa More Samyutha Polaconda

Nandita Srikumar Sneha Upadhyayula

Third Place

Krishna Leela by Madhavi Sudhir

Sanjusha Gudla Sankeertana Gudla

Mananya Ellendula Sravya Tanneer

Nikhita Vijayakumar Trisha Subin

Spoorthi Kandalai

Group Classical Dance - ADULT (19+)

First Place

Thillana by Suneetha Ravindran

Tulasi Madicharla

Ami Chokshi

Mathivathani Shanthi-Eswaran

Vineela Rekha Chigurupati

Second Place

Sant Tukaram Abhang by Amisha Shah

Rupali Kshirsagar Manisha Ingale

Shital Vyas Mithila Agnihotri

Manisha Nagpal Vishakha Gupte

Manasi Rakshe Namrata Dhawale

Group Folk Dance - JUNIOR (7-12)

First Place

Rama Kodanda Rama

by Ami Majmudar

Navya Siva

Lavishka Kapoor

Aishani Majmudar

Swara Pandit

Second Place

Aachiyaar Kuravai

by Brinda Ramasubramanian

Sahana Sivakumar

Saanvi Lathish

Neha Amirineni

Pravanya Sarma

Tanvi Ghanta

Third Place

Kavadi by Priya Gajaananan

Tanvi Raghu

Krishika Punnuru

Devanshi Katta

Aarna Phoughat

Shrushti Patel

Sumitra Vani Thamby-Norton


Special Mention

Karagam by Suneetha Ravindran

Saanvi Badiga

Aarya Mishra

Aashitha Gnanasekaran

Aathira Rammohan

Aswini kamal

Nanditha Sundaram

Hamsadhwani Sitaram

Shrinidhi Vaitheeswaran

Viyona Vikram Shetty

Group Folk Dance - SENIOR (13-18)

First Place

Mattu Pongal Aattam by Madhavi Sudhir

Chetana Killada Gautami Kondekar

Sashwathi Anantha SriLaasya Lagishetty

Nikhita Vijayakumar Harshini Burra

Dhanvi Basireddy Hamsini Batchu

Second Place

Rajasthani Folk by Amisha Shah

Surbhi Subramaniam Vaani Patel

Gauri Joshi Saloni Patel

Sharanya Mishra Anubhuti Shah